Kiedy udać się z dzieckiem do specjalisty?
Problemy natury psychologicznej mogą pojawić się w różnym wieku, ale szczególnie narażone są na nie dzieci. Wynika to z tego, iż posiadają one jeszcze bardzo delikatną, nie do końca uformowaną psychikę i każda negatywna zmiana lub zdarzenie może wywołać u nich niepokój lub nawet silny wstrząs. Warto więc wiedzieć, kiedy udać się z dzieckiem do psychologa, oraz jakie objawy mogą świadczyć o pojawiającym się problemie.
Czym jest mutyzm wybiórczy?
Ostatnio mówi się o tym coraz więcej, ponieważ mutyzm wybiórczy staje się problemem na większą skalę i zmaga się z nim naprawdę sporo dzieci, co zdecydowanie może budzić niepokój. Czym jednak objawia się mutyzm i kiedy można powiedzieć, że jest to jedynie mutyzm wybiórczy? Przede wszystkim jest to zaburzenie, które pojawia się u dzieci, które zaczęły już mówić i do tej pory nie miały z tym większych problemów. Mutyzm wybiórczy polega bowiem na tym, że dziecko doskonale komunikuje się z wybranymi osobami lub wybraną grupą, ale ma poważne problemy z komunikacją z innymi osobami. Czyli na przykład takie dziecko w domu wysławia się bez problemów, jest komunikatywne i otwarte, podczas gdy w przedszkolu z nikim nie rozmawia i nie reaguje na otaczające ją dzieci. Aby lepiej poznać to schorzenie i znaleźć odpowiednie rozwiązanie, z całą pewnością najlepszym wyborem będzie wizyta u psychologa dziecięcego.
Kiedy udać się do psychologa dziecięcego?
Nigdy nie należy lekceważyć problemów w wieku dziecięcym, ponieważ z czasem mogą się one zaostrzyć i powodować spore utrudnienia w przyszłości. To dlatego warto obserwować swoje dziecko i od razu wyłapywać wszelkie nieprawidłowości. Oczywiście czasem jest to utrudnione i rodzic nie zawsze widzi, że dzieje się coś złego, ale gdy tylko pojawią się wątpliwości, natychmiast należy skorzystać z pomocy psychologa. Warto jednak pamiętać, że musi to być doświadczony psycholog dziecięcy. Kraków ma wielu takich specjalistów i podobnie jest we wszystkich dużych miastach Polski. Taka wizyta na pewno będzie dla dziecka przełomowa, zwłaszcza jeśli faktycznie zmaga się z jakimś problemem. Taką wizytę warto odbyć również, wtedy gdy u dziecka podejrzewa się mutyzm wybiórczy, albo po prostu maluch ma trudności z nawiązywaniem kontaktów z rówieśnikami. Bardzo często wystarczy nawet jedna rozmowa, czy seria krótkich spotkań, aby znaleźć rozwiązanie i przede wszystkim pomóc dziecku uporać się ze wszelkimi trudnościami. W ten sposób będzie się prawidłowo rozwijać i przede wszystkim będzie czuć się po prostu dobrze.