Współpraca z osobami chorymi
Na wstępie warto odejść od stereotypu, jakoby świat był czarno-biały. Nie każde schorzenie, czy też choroba stanowią koniec świata dla osoby ją posiadającej. Wręcz przeciwnie, znaczna większość schorzeń może być bez problemu kontrolowana, lub w niektórych przypadkach nawet leczona.
Utrata pamięci
Przyjęło się mówić, że z wiekiem zapominamy o wielu rzeczach. Najczęściej mowa tutaj o błahostkach, takich jak wzięcie listy z zakupami ze stołu w kuchni, czy też włączenie pralki. Zdarza się jednak, że osoby starsze miewają zaniki pamięci na tyle poważne, że zapominają imiona swoich dzieci i wnuków. Wtedy mamy do czynienia z chorobą Alzheimera, lub demencją. Nie zawsze oznacza to problemy z funkcjonowaniem, jednak takie osoby trzeba otoczyć opieką, oraz leczeniem. Ciekawym rozwiązaniem mogą być puzzle dla osób z demencją. Specjalnie przygotowany zestaw dla tych, którzy zmagają się z kłopotami z pamięcią, może pomóc im w zachowaniu koncentracji, co w efekcie może zahamować rozwój choroby.
Problemy z postawą
Przez coraz częstszą pracę przy biurku, zdarza nam się zapominać o zadbaniu o własne ciało. Chociaż sam pracodawca zazwyczaj podkreśla, żeby stosować regularnie ćwiczenia rozciągające w czasie krótkich przerw, często nie zwracamy na to uwagi. W efekcie po kilku latach musimy zmagać się z bólami nóg, kręgosłupa, a w dalszym okresie czasu z wadami postawy. Leczenie powinno zaczynać się od podstaw, czyli od nóg. Szkolenia podologiczne, odpowiednio dopasowane obuwie, czy też praca nad dolnymi partiami mięśni pozwoli nam na utrzymanie zdrowej sylwetki.
Uzależnienia
Zdecydowanie najtrudniejszy temat, przy którym pomoc osobie chorej wymaga wielu poświęceń, nieprzespanych nocy i łez. Wyciągnięcie kogoś z nałogu, niezależnie od tego czy mówimy o hazardzie, alkoholu, czy też innych używkach, zawsze będzie odbywać się bez zgody uzależnionego. Wtedy najlepiej wysłać taką osobę do specjalnej kliniki, w której najlepsi psychologowie i psychiatrzy postarają się wyplenić ten nałóg z życia chorego.