Wizyta u kardiologa - jakie badania warto wykonać?

Wizyta u kardiologa - jakie badania warto wykonać?

Nierozpoznane i nieleczone choroby serca mogą prowadzić nawet do śmierci pacjenta. Dlatego tak ważne jest, aby poddawać się regularnym badaniom kardiologicznym. Dzięki temu możemy zapobiec zawałowi, udarom mózgu, niewydolności krążenia i wielu innym chorobom. Zatem, jakie badania warto wykonać?

Kardiolog - czym się zajmuje?

Warto zacząć od tego, czym dokładnie zajmuje się kardiolog. Wrocław i wiele innych miast w Polsce to miejsca, w których z pewnością znajdziemy odpowiedniego specjalistę w tej dziedzinie. Lekarze kardiolodzy zajmują się pacjentami, którzy mają problemy z sercem i funkcjonowaniem układu krążenia. Wykonują szereg przeróżnych badań, zajmują się diagnostyką oraz wprowadzaniem metod leczniczych. Kardiologia podzielona jest na wiele specjalizacji, na przykład inwazyjna, nieinwazyjna oraz dziecięca.

Badania laboratoryjne

Jednymi z najważniejszych oraz często wykonywanych badań laboratoryjnych jest lipidogram. Do badania pobiera się próbkę krwi z żyły. Sprawdza, jaki poziom cholesterolu oraz trójglicerydów posiada pacjent. Na podstawie wyników, lekarz jest w stanie określić, czy występuje ryzyko miażdżycy, a co za tym idzie - choroby wieńcowej czy zawału serca. To bardzo ważne badanie. W przypadku nieprawidłowych wyników, lekarz ustala pacjentowi odpowiednią dietę, zmniejszając ilość występujących w niej tłuszczów. Może też rozpocząć leczenie farmakologiczne. Do badań laboratoryjnych możemy zaliczyć również badanie stężenia markerów sercowych, które pomagają w diagnozowaniu chorób układu krążenia.

Badania nieinwazyjne

Kolejna badania kardiologiczne, które warto wykonać, to badania tak zwane nieinwazyjne. Zaliczamy do nich między innymi EKG, czyli elektrokardiografię. EKG spoczynkowe to bardzo popularne badanie, które może wskazać objawy zaburzeń serca. Wyróżnia się również EKG wysiłkowe, które pomaga w diagnostyce choroby wieńcowej i zaburzeń rytmu serca. Natomiast badanie EKG metodą Holtera polega na całodobowym badaniu czynności serca. Jest zalecane między innymi w przypadku choroby niedokrwiennej serca oraz kontrolowania postępów leczenia arytmii serca. Badaniem nieinwazyjnym jest również RTG oraz rezonans magnetyczny serca.

Badania inwazyjne

Do badań kardiologicznych zalicza się również badania inwazyjne. Koronarografia to badanie, gdzie za pomocą cewnikowania jam serca, podania kontrastu oraz promieni rentgenowskich można przyjrzeć się tętnicom wieńcowym. Kolejnym badaniem jest tak zwane cewnikowanie serca, które polega na wprowadzaniu cewnika do komór serca w celu określenia, między innymi rytmu serca.

Powyższe badania to jedynie przykłady. Badań kardiologicznych jest ogromna ilość. Niektóre z nich są zlecane już podczas pierwszej wizyty u lekarza, natomiast niektóre służą do dalszej i dokładniejszej diagnostyki pacjenta.