Tam, gdzie nie pomogą leki, czyli o psychoterapii i sile alternatywnych metod leczenia

Tam, gdzie nie pomogą leki, czyli o psychoterapii i sile alternatywnych metod leczenia

Dla niektórych witamina c i mleko z miodem są rozwiązaniem dobrym na wszystkie problemy. Niestety w pewnym sytuacjach sprawdzone domowe sposoby i farmakologia niewiele są w stanie zdziałać. Czasem potrzebna jest znajomość ludzkiej psychiki, a nawet niekonwencjonalne podejście do kwestii zdrowia. Co ciekawe, tylko otwartość pacjenta na tego typu rozwiązania, może skutkować sukcesem.

Alternatywa dla kuracji na receptę

Istnieje wiele alternatywnych terapii, których celem jest zniwelowanie stresu, napięcia i wynikających z nich problemów zdrowotnych, także objawów alergii i nietolerancji pokarmowych. Bóle w różnych miejscach naszego ciała pojawiają się i znikają często zależnie od zmieniającej się sytuacji w naszym życiu. W takich momentach wiele osób decyduje się na relaksacyjne masaże, rozluźniające kąpiele w saunie. Niektórzy oddają się w ręce specjalistów w antycznych dziedzinach akupunktury i akupresury. Jeszcze inni sięgają po nowocześniejsze wynalazki, takie jak na przykład biorezonans. Ta metoda, choć nie potwierdzono tego jeszcze naukowo, doceniana jest przez osoby, które postanawiają podjąć próbę wyjścia z uzależnienia alkoholowego, nikotynowego, czy borykające się z innego typu niezdiagnozowanymi jeszcze przez lekarzy problemami. Tego rodzaju usługa jest dostępna także w Polsce. Biorezonans Warszawa to metoda bezinwazyjna, dzięki której można skutecznie podnieść jakość swojego codziennego życia.

Farmakologia czy sesja z psychologiem?

Stres to także przyczyna wielu problemów psychicznych. Nie mówimy tu o chorobach, które są wynikiem różnego rodzaju nieprawidłowości w funkcjonowaniu poszczególnych neuroprzekaźników. Tego typu schorzenia można dziś z powodzeniem leczyć z pomocą coraz doskonalszej farmakologii. Przyjmowanie leków w przypadku osób chorych zazwyczaj przynosi zadowalające efekty, jednak używanie tego środka leczniczego jest już raczej konieczne do końca życia chorego. Inaczej przedstawia się sprawa w przypadku zaburzeń psychicznych, takich jak na przykład spotykany u dzieci mutyzm wybiórczy. Gdy mamy do czynienia z tego rodzaju problemem przypisywanie kolejnych specyfików nie przyniesie żadnych rezultatów. Konieczna jest fachowa pomoc, oparta na codziennej pracy z dzieckiem, które stopniowo uczy się przezwyciężać swój obezwładniający lęk.

Nie dla każdego ten sam specjalista

O czym należy pamiętać, szukając pomocy dla swojego dziecka? Przede wszystkim należy zapewnić mu kontakt z osobą, której dziecko zaufa, i przy której poczuje się bezpiecznie. Nie każdy bowiem będzie w stanie dotrzeć do malucha, a zaufanie stanowi tu podstawę dla owocnej współpracy. Kierując swoje dziecko do specjalisty, dobrze sprawdzić opinie innych podopiecznych i ich rodziców na jego temat. Ważne też, by opiekun dziecka był dla niego dostępny i poświęcał mu odpowiednią ilość uwagi. Jeśli zatem zamieszkujemy w okolicach Krakowa, najlepiej skorzystać z pomocy psycholog dziecięcy Kraków. Ustalenie planu działania i kolejnych wizyt czy konsultacji będzie zdecydowanie łatwiejsze, jeśli dziecko i pracujący z nim koordynator będą przebywać w tym samym mieście. Dzięki temu będą też mogli widywać się, w razie potrzeby, częściej.