Świąteczne porządki na ostatnią chwilę – jak efektywnie posprzątać mieszkanie?

Świąteczne porządki na ostatnią chwilę – jak efektywnie posprzątać mieszkanie?

Chyba każdy z nas uważa, że grudzień to jeden z najpiękniejszych miesięcy w roku. Przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia wypełniają dni. Pieczenie pierniczków i ich ozdabianie to jedno z bardziej ulubionych zadań na liście rzeczy do zrobienia. Magia świąt towarzyszy nam także podczas ubierania choinki i kupowania prezentów. Jedną z najmniej ulubionych czynności, która na pewno nas nie ominie jest sprzątanie domu. Jak efektywnie uporządkować nasze cztery kąty?

Świąteczne porządki – zrób to porządnie

Przygotowania do świąt choć są cudowne, bywają jednak bardzo pracochłonne i wymagające. Mamy do wykonania naprawdę wiele zadań i niektóre z nich nie należą do najbardziej przyjemnych. Dlatego odkładamy je na ostatnią chwilę, choć nie jest to najlepszy pomysł. Generalne sprzątanie domu to czynność, która nie należy do naszych ulubionych. Jednak nie mamy wyjścia, więc im szybciej się za to zabierzemy, tym szybciej skończymy i będziemy mogli skupić się na tym, co lubimy najbardziej. Zanim jeszcze zaczniemy porządkowanie warto odwiedzić takie miejsca, jak hurtownia chemii gospodarczej, by zakupić niezbędne środki czystości. Mają cały ekwipunek możemy zacząć działać.

Generalne porządki – nie działaj chaotycznie

Chaos, który towarzyszy nam przy organizacji świąt, potrafi zepsuć całą atmosferę. Dlatego też przed organizacją świąt, warto stworzyć chociażby prowizoryczny harmonogram działań, który ułatwi nam pracę. Zwłaszcza, gdy zamierzamy robić porządki na ostatnią chwile, taki plan może bardzo nam pomóc. Dzięki niemu będziemy mieć pewność, że nie pominęliśmy żadnego z miejsc i ze wszystkim wyrobimy się na czas. Jak powinien wyglądać, taki plan? Dobrze, by czynności, przy których zejdzie nam trochę dłużej (mycie okien, podłóg, pranie dywanów), znalazły się na początku lisy. Ścieranie kurzów, mycie luster i porządki w szafach, możemy wykonać na końcu. Ostatnim pomieszczeniem, które będziemy sprzątać, powinna być kuchnia, ponieważ chaos będzie tam panował do ostatniego momentu.

Świąteczne przygotowania – nie zapominaj o magii świąt

Świąteczne porządki bywają stresujące i często przebiegają w nerwowej atmosferze, a przecież nie o to tu chodzi. Duch świąt, rodzinna atmosfera i spokój to coś, co powinno być dla nas najważniejsze. Nawet jeżeli nie zdążymy posprzątać mieszkania na czas, a pewne czynności nie zostaną wykonane to nie to jest przecież najważniejsze, a fakt, że spędzimy ten czas w gronie najbliższych.