Swędzenie skóry na tle nerwowym

Swędzenie skóry na tle nerwowym

To, w jakim stanie znajduje się nasza psychika, ma ogromny wpływ na nasze ciało. Są to tzw. objawy somatyczne. Jeśli jesteśmy narażeni na długotrwały stres wywołany różnymi czynnikami, może się to odbić na naszym zdrowiu fizycznym. Jednym z objawów nadmiernego denerwowania się, jest np. swędzenie skóry.

Problemy dermatologiczne a emocje

Badania od lat pokazują, że wiele chorób i dolegliwości dermatologicznych ma podłoże psychiczne. Stres nie tylko może być przyczyną uporczywego swędzenia czy wysypek, ale również znacznie nasila objawy, które już mamy. Zdarza się, że osoba chora źle znosi skutki przypadłości i wtedy podświadomie nasila jej objawy. Badacze uważają, że nawet 25% chorób dermatologicznych ma swoje początki w psychice. Bardzo ważnym aspektem w tego typu przypadkach jest więc zadbanie o dobre samopoczucie psychiczne oraz wdrożenie technik relaksacyjnych. Często zachodzi potrzeba konsultacji z psychologiem i rozpoczęcie psychoterapii w celu wyeliminowania przykrych dolegliwości.

Najczęstsza przyczyna swędzenia - świerzb

Oprócz chorób i dolegliwości na tle psychicznym najczęstszą przyczyną uporczywego swędzenia jest świerzb. Tę chorobę wywołują pasożytnicze roztocza i jest ona zakaźna. Oznacza to, że zakażenie występuje po kontakcie z osobą chorą. Do pierwszych objawów należą świąd oraz czerwona wysypka. Zmiany zazwyczaj możemy obserwować na dłoniach, w miękkich fałdach skórnych czy na pośladkach. Świerzb nazywany jest jedną z najstarszych znanych ludziom chorób. Dzięki temu jest on dobrze zbadany przez specjalistów, a na rynku istnieje mnóstwo preparatów łagodzących oraz zaleczających uciążliwe dolegliwości. Objawy mogą pojawić się w okresie od dwóch do sześciu tygodni po zarażeniu, dlatego warto obserwować pojawiające się na ciele zmiany i od razu na nie reagować.

Suplementy łagodzące objawy stresu

Ciągle zmieniający się świat i życie w ciągłym biegu sprawia, że ludzie cierpią na przewlekły stres. Ciągle towarzyszące nam poddenerwowanie silnie oddziałuje na nasze zdrowie fizyczne. Zaleca się łagodzenie tych objawów poprzez rozmowy ze specjalistami jak np. psycholog czy psychiatra oraz odpowiednią suplementację. Do składników, które pozytywnie wpływają na nasz układ nerwowy, łagodząc stres, jest bio wapń. Jest to główny składnik mineralny w ciele człowieka, którego niedobór prowadzi do nieprawidłowego przekaźnictwa nerwowego. Ilość tego składnika w błonie komórki nerwowej decyduje o ilości uwalnianych określonych neuroprzekaźników. Chcąc zachować zdrowie psychiczne i redukować stres, należy dbać o odpowiedni poziom wapnia w organizmie.