Psychoterapia - skuteczna pomoc

Psychoterapia - skuteczna pomoc

Psychoterapia jest skuteczną formą pomocy w wielu przypadkach. Jej celem jest powrót do równowagi psychicznej, odzyskanie kontroli i poprawa funkcjonowania psychicznego. W dzisiejszych czasach korzystanie z pomocy psychoterapeuty nie jest niczym wstydliwym, a wręcz przeciwnie - coraz częściej mówi się o niej jako skutecznej metodzie leczenia.

Psychoterapia dziecięca

Z pomocy terapeuty mogą skorzystać nie tylko osoby dorosłe, ale również dzieci, które borykają się z różnymi problemami. Potrzeba pomocy terapeuty może wynikać między innymi z traumatycznych przeżyć, nowej sytuacji, która pojawiła się w życiu dziecka, a także problemów z emocjami. Psychoterapia poznawczo-behawioralna może być pomocna w zaburzeniach lękowych u dzieci, jak na przykład mutyzm wybiórczy. Leczenie polega także na współpracy pomiędzy terapeutą, a rodzicami dziecka. Nie ma ograniczeń wiekowych odnośnie terapii dziecięcej, dlatego warto sięgnąć po pomoc od razu po zauważeniu problemu.

Psychoterapia par

Istnieje wiele problemów i trudnych sytuacji,, gdzie pomocna może okazać się psychoterapia małżeńska. Kraków, Wrocław i wiele innych miast w Polsce to miejsca, gdzie znajdziemy odpowiednich  terapeutów specjalizujących się właśnie w terapii par. Głównym jej celem jest dojście do porozumienia, nauka komunikowania się oraz zrozumienie uczuć i emocji partnera. Specjalista, podczas wspólnych spotkać pomaga przywrócić równowagę w związku oraz niekiedy ustalić pewne zasady, które wpłyną pozytywnie na funkcjonowanie pary/małżonków. Należy pamiętać, że psychoterapia par jest skuteczna jedynie wtedy, gdy dwie osoby są szczerze zainteresowane pracą nad związkiem. Może ona trwać od kilku do nawet kilkudziesięciu spotkań.

Psychoterapia indywidualna i grupowa

Pierwszym krokiem w uzyskaniu pomocy jest konsultacja, na przykład z psychologiem, podczas której przeprowadzany jest wywiad, następuje wstępne omówienie problemu, a także ustalenie planu dalszego podstępowania. Może on zaproponować skorzystanie z pomocy psychoterapeuty. Psychoterapię dzieli się na indywidualną i grupową. Psychoterapia indywidualna jest pomocna między innymi w przypadku pojawienia się problemów w codziennym funkcjonowaniu, w zaburzeniach osobowości czy depresji. Natomiast psychoterapia grupowa może okazać się pomocna w przypadku problemów w relacjach międzyludzkich.

Nie od dziś wiadomo, że skuteczność psychoterapii jest niepodważalna, a zdrowie psychiczne jest niezwykle ważne w codziennym funkcjonowaniu człowieka.