Pomagać trzeba natychmiast, czyli ochrona zdrowia psychicznego

Pomagać trzeba natychmiast, czyli ochrona zdrowia psychicznego

Zdrowie jest najważniejsze. Nasza kondycja była i jest niezmiernie istotnym czynnikiem wpływającym na nasze życie. Jednak życząc sobie wzajemnie zdrowia, często zapominamy, że nie tylko brak kaszlu czy bólu głowy świadczy o naszym dobrym stanie. Zdrowie bowiem konieczne jest nie tylko dla ciała, ale i dla umysłu.

Pomoc już na początku drogi

Choć świadomość społeczna w zakresie zdrowia psychicznego z roku na rok wzrasta, nadal można spotkać się z opiniami, których z obecną wiedzą pogodzić się nie da. Niezależnie od tego, czy poruszamy temat depresji, zaburzeń osobowości, czy innych kwestii związanych z ludzką psyche, nie trudno usłyszeć, że to wymówki tych, którzy nie chcą nad sobą pracować i szukają wymówki, zasłaniając się, chociażby trudnym okresem dzieciństwa. Ci, którzy wygłaszają tego rodzaju opinie, nie zdają sobie sprawy, jak niesprawiedliwe i krzywdzące są ich osądy. Dawno już udowodniono, że psychika ludzka, jego osobowość i wszelkie przyszłe zachowania, kształtują się właśnie w pierwszych latach życia i w razie zaistnienia jakichkolwiek nieprawidłowości, należy się im przyjrzeć i jak najszybciej wdrożyć właściwą pomoc. Jeśli zatem jesteśmy rodzicami, a nasze dziecko wydaje się wycofane lub nadmiernie pobudzone, wystraszone i wykazuje jakiekolwiek niepokojące zachowania, nie zwlekajmy, tylko skontaktujmy się z psychologiem. Gdy specjalista wcześnie zdiagnozuje mutyzm wybiórczy leczenie może przebiegać bardzo szybko i nie zaowocuje problemami w dorosłym życiu pacjenta.

Psychika bez wsparcia

Niejednokrotnie słyszymy, że ktoś miał załamanie nerwowe, ktoś inny zmaga się z depresją, bezsennością. Jedni zajadają smutki, inni pozornie przejmują kontrolę nad swoim życiem, przestając jeść. Każda z tych sytuacji to wynik zaniedbań w latach młodości. I choć może wydawać się, że to problem wybranych jednostek, rzeczywistość przedstawia się zgoła inaczej. Wystarczy spojrzeć na liczbę par, które korzystają z pomocy takiej jak na przykład psychoterapia małżeńska Kraków. Problemy z komunikacją między partnerami to często wynik nieprawidłowych mechanizmów, które wytworzyły się w psychice osoby, gdy ta była jeszcze dzieckiem. Brak umiejętności komunikacji z drugim człowiekiem to właśnie efekt nieodpowiedniej troski, a raczej jej brak, o rozwój psychiczny już na początku życiowej drogi.

Interwencja konieczna

Jako osoby dorosłe, bardziej świadome różnego rodzaju zagrożeń, staramy się zapobiec negatywnym skutkom ewentualnych nieszczęśliwych zdarzeń. Wykupujemy ubezpieczenia zdrowotne, polisy na życie i inne zabezpieczenia medyczne. Często niestety zapominamy o tym, o czym mówiło się już dawno - troska o ciało, zaczyna się od troski okazanej naszemu umysłowi. Jeśli zatem na co dzień borykamy się z problemami, które nieustannie przeszkadzają nam w normalnym funkcjonowaniu, nie czekajmy i zgłośmy potrzebę pomocy.