Kiedy wybrać się z dzieckiem do psychologa?

Kiedy wybrać się z dzieckiem do psychologa?

Warto obserwować swoje dziecko, aby móc odpowiednio zareagować, gdy pojawią się jakiekolwiek niepokojące objawy. Niektóre z nich wymagają przecież pomocy lub przynajmniej konsultacji psychologa. Warto więc wiedzieć, kiedy skorzystać z takiej usługi i dlaczego jest to tak ważne zwłaszcza w przypadku małych dzieci, które dopiero poznają otaczający je świat i sposób, w jaki są wychowywane i, w jaki dorastają, ma ogromne znaczenie dla ich przyszłości.

Czym jest mutyzm wybiórczy?

Mutyzm wybiórczy to przypadłość, o której mówi się w ostatnim czasie coraz więcej. Dotyka on najczęściej dzieci we wczesnych latach życia. Charakteryzuje się tym, że dane dziecko ma problemy z komunikacją jedynie w niektórych sytuacjach i w kontakcie z wybranymi osobami. Na przykład dziecko świetnie porozumiewa się z rodziną, ale ma problemy z nawiązywaniem kontaktów z rówieśnikami i podczas konfrontacji z nimi milczy. To dlatego warto dowiedzieć się na przykład, jak dziecko zachowuje się w przedszkolu lub szkole. Jeśli taki stan trwa przez dłuższy czas, albo wręcz pogarsza się, jest to najlepszy sygnał ku temu, aby zwrócić się o pomoc do specjalisty. Doświadczony psycholog będzie doskonale wiedział, jak postąpić i jak pomóc dziecku otworzyć się na pewne sytuacje i osoby w sposób prawidłowy.

W jaki sposób leczy się mutyzm wybiórczy?

Leczenie mutyzmu polega na spotkaniach z psychologiem, który pomaga przepracować pewne kwestie i znaleźć ich przyczynę, a także zaproponować pewne rozwiązanie. Leczenie powinno mieć formę terapii, która umożliwi dziecku otwarcie się na świat i różne sytuacje. Często zdarza się tak, że dziecko zmaga się z mutyzmem wybiórczym, ponieważ jest zbyt nieśmiałe lub zakłopotane i nie wie, w jaki sposób prawidłowo wyrażać swoje uczucia, oraz potrzeby. Na całe szczęście wszystko to, jest do opanowania przy współpracy z odpowiednią osobą.

Nie tylko mutyzm wybiorczy, czyli kiedy jeszcze zgłosić się do psychologa

Oczywiście mutyzm wybiórczy nie jest jedynym problem, z którym należy zgłosić się do specjalisty. Porady psychologa wymaga każde niecodzienne zachowanie dziecka, które utrzymuje się przez dłuższy czas, albo sprawia mu trudności w nawiązywaniu kontaktów z rówieśnikami. W takim przypadku najlepiej sprawdzi się polecany psycholog dziecięcy. Kraków ma do zaoferowania wielu specjalistów w tej dziedzinie, a więc na pewno każdy rodzic znajdzie psychologa, który nawiąże dobry kontakt z dzieckiem i pozwoli mu rozwiązać jego problemy, tak aby prawidłowo funkcjonował w społeczeństwie i przede wszystkim czuł się dobrze.