Kiedy warto skorzystać z pomocy psychologa?

Kiedy warto skorzystać z pomocy psychologa?

Są takie sytuacje, w których naprawdę lepiej jest skorzystać z pomocy psychologa, niżeli działać na własną rękę. Bardzo ważne jest właśnie to, aby umieć rozpoznawać niepokojące objawy u siebie, albo u innych i szybko wyciągać z tego adekwatne wnioski. Im szybciej rozpocznie się leczenie, bądź terapię, tym lepiej. Warto również pamiętać o tym, że korzystanie z pomocy psychologa to żaden wstyd.

Czym jest mutyzm wybiórczy?

Mutyzm wybiórczy to jedno z zaburzeń, które najczęściej dotyka dzieci. Czym się objawia? Dziecko najczęściej ma problemy w kontaktach i w komunikacji, ale jedynie z konkretnymi osobami. Na przykład dane dziecko może być super aktywne w kontaktach rodzinnych i z członkami swojej rodziny porozumiewać się bez najmniejszego problemu, ale już podczas kontaktów z rówieśnikami, takie dziecko czuje się wyobcowane i w ogóle się nie odzywa. Jeśli takie sytuacje są powtarzalne, z całą pewnością warto przyjrzeć się temu bliżej, aby móc postawić stosowną diagnozę, która pozwoli odpowiednio dobrać leczenie.

Jak leczy się mutyzm wybiórczy?

Jak w przypadku wszystkich zaburzeń, tak i w przypadku mutyzmu wybiórczego bardzo ważne jest to, aby szybko rozpocząć odpowiednio dobrane leczenie. Jeśli wykwalifikowany specjalista rozpozna mutyzm wybiórczy, leczenie powinno być wdrążone jak najszybciej. Najczęściej opiera się ono po prostu na regularnej terapii pod okiem doświadczonego psychologa. Najlepiej jeśli ta osoba posiada już doświadczenie związane z dziećmi z podobnymi problemami. Niemniej jednak rodzaj terapii i jej długość zawsze powinny być dopasowane indywidualnie. Tylko w taki sposób można mieć pewność, że osiągnięte zostaną oczekiwane rezultaty.

Psychoterapia dla małżeństw

Jeśli w małżeństwie zaczyna dziać się coś niepokojącego, w takim przypadku zawsze warto skorzystać z pomocy specjalisty. Warto bowiem pamiętać o tym, że naprawdę wiele problemów da się z powodzeniem rozwiązać właśnie, dzięki odpowiednio wdrążonej psychoterapii. W tym przypadku, jak najbardziej polecana jest właśnie psychoterapia małżeńska. Kraków to naturalnie jedna z polecanych lokalizacji, aczkolwiek doświadczonych specjalistów można znaleźć w każdym większym mieście. Odpowiednio prowadzona psychoterapia ma pomóc małżonkom w odkryciu ich problemów, przegadaniu ich i znalezieniu rozwiązania, które będzie zadowalające dla obydwu stron. W wielu przypadkach taka terapia kończy się powodzeniem, a małżeństwo zostaje uratowane. Zwłaszcza gdy obu stronom zależy i angażują się w psychoterapię.