Kaszel u niemowląt – działania, rodzaje kaszlu, przyczyny

Kaszel u niemowląt – działania, rodzaje kaszlu, przyczyny

Młodzi rodzice na wszystkie sposoby troszczą się o nowo narodzonego maluszka. Każdy objaw choroby jest niezwykle niepokojący ze względu na jeszcze niewykształconą odporność niemowlęcia. Kaszel u niemowląt oznacza konieczność odbycia wizyty u pediatry. W poniższym artykule znajdziesz informacje na temat rozpoznania, rodzajów i przyczyn kaszlu u niemowląt.

Kaszel u niemowląt – działania

Kaszel u małego dziecka to częsta przypadłość wynikająca z infekcji górnych dróg oddechowych. Zazwyczaj taki kaszel u niemowląt nie jest groźny i przychodzi szybko. Leczenie takiego kaszlu u paromiesięcznych dzieci zazwyczaj ogranicza się do obserwacji pediatry i oczyszczania na bieżąco noska z wydzieliny. Zazwyczaj lekarze zlecają realizację inhalacji z soli fizjologicznej. Jeśli natomiast kaszel nie przechodzi i na dodatek pojawia się gorączka, wtedy konieczna jest ponowna wizyta u pediatry. Zdarza się również, że kaszel utrzymuje się przez długi czas, a to wymusza wykonanie szczegółowej diagnostyki.

Kaszel u niemowląt – rodzaje

Kaszel u niemowląt możemy podzielić na mokry oraz suchy. Poniżej prezentujemy krótką charakterystykę.

Mokry kaszel pojawia się, gdy organizm chce pozbyć się zalegającej wydzieliny z dróg oddechowych. Kaszlący niemowlak wtedy kaszle, aby odkrztusić męczącą wydzielinę. Taki kaszel lekarze określają jako wykrztuśny, mokry oraz produktywny. Jest on skutkiem infekcji dolnych dróg oddechowych.

Suchy kaszel z kolei jest nieproduktywny. Jest on wynikiem górnych dróg oddechowym lub chorób przewlekłych męczących organizm przez długi czas np. refluks przełyku. Jeżeli taki suchy kaszel trwa dłużej niż 3 tygodnie, wtedy mamy do czynienia z kaszlem ostrym. Jeżeli suchy kaszel u niemowlęcia utrzymuje się do 8 tygodni, wtedy mówimy o kaszlu podostrym.

Kaszel u niemowląt – przyczyny

Kaszel u niemowląt powstaje w wyniku infekcji górnych lub dolnych dróg oddechowych. Zazwyczaj taki kaszel pojawia się w czasie przeziębienia, który powoduje infekcje gardła i nosa oraz też gorączkę. Takie objawy jednak zazwyczaj przechodzą po 7 dniach po podjęciu działań leczniczych.

Jeżeli kaszel u niemowląt dynamicznie się nasila w pozycji leżącej, wtedy przyczyn możemy upatrywać w zapaleniu gardła, zapaleniu krtani (kaszel wtedy duszący i świszczący) oraz zapaleniu oskrzeli lub płuc. Infekcje dolnych dróg oddechowych prowadzą zazwyczaj do produktywnego kaszlu, który wymusza odkrztuszanie. Kaszel może być również efektem niegroźnego podrażnienia dróg oddechowych przez np. dym z papierosa.