Kaszel u niemowlaka - jak z nim walczyć?

Kaszel u niemowlaka - jak z nim walczyć?

Kiedy u noworodka pojawia się kaszel, budzi to uzasadniony niepokój u rodziców. Warto, aby świeżo upieczeni rodzice posiadali informacje na temat rodzaju kaszlu u niemowląt. Przydatna może okazać się również wiedza, na temat tego, jak z nim walczyć domowymi sposobami i łagodzić objawy oraz kiedy należy udać się do lekarza.

Rodzaje kaszlu u niemowląt

Kaszel u niemowląt może być suchy lub mokry. Kaszel suchy, inaczej nazywany bezproduktywnym wyróżnia się przede wszystkim brakiem śluzu i często występuje uczucie drapania w gardle. Zazwyczaj jest on pierwszym objawem infekcji wirusowej dolnych lub górnych dróg oddechowych. Może mu towarzyszyć gorączka. W przebiegu infekcji kaszel suchy po 2-3 dniach zamienia się w kaszel mokry. Jest on inaczej nazywany kaszlem wykrztuśnym i informuje o tym, że oczyszczają się drogi oddechowe. Rozpoznanie rodzaju kaszlu u dziecka stanowi niekiedy dla rodziców nie lada wyzwanie, dlatego posiadanie informacji na temat tego, czym różni się kaszel suchy od mokrego jest niezwykle istotne.

Kiedy wybrać się do lekarza?

Gdy u naszego niemowlaka pojawi się kaszel, warto niezwłocznie skonsultować się z lekarzem pediatrą. Zwłaszcza, jeśli pojawiła się również gorączka, a dziecko jest osowiałe, nie ma apetytu i oddycha z trudem. Biorąc po uwagę fakt, że często kaszel jest przyczyną infekcji dróg oddechowych, niezbędne będzie podjęcie leczenia. W tym celu, pediatra nie tylko określi rodzaj kaszlu, ale również dobierze odpowiednią metodę leczenia. Pomoże ona pozbyć się infekcji, a także złagodzić jej przebieg, aby niemowlak nie musiał się męczyć. Niekiedy, kaszel u niemowlaka może być przyczyną zapalenia płuc, co może bezpośrednio zagrażać życiu dziecka, dlatego tak ważna jest konsultacja ze specjalistą.

Domowe sposoby na kaszel u niemowlaka

Oprócz wizyty u lekarza i podawania odpowiednich leków, istnieją także domowe sposoby na złagodzenie objawów kaszlu u niemowląt. Warto wziąć pod uwagę fakt, iż kaszel nie zawsze oznacza infekcję dróg oddechowych. Może pojawiać się również jako reakcja na zbyt suche powietrze, wysoką temperaturę czy smog. Możemy zatem złagodzić kaszel używając nawilżaczy powietrza oraz przygotowując ciepłą kąpiel z dodatkiem olejku eukaliptusa lub szałwii. Te rozwiązania z pewnością nie zaszkodzą noworodkowi, a mogą pomóc w złagodzeniu objawów kaszlu.

Kaszel u niemowlaka może być przyczyną infekcji, a także poważnej choroby, jak również może wynikać z zanieczyszczonego lub zbyt suchego powietrza. Pamiętajmy, aby nie stawiać jednak diagnozy samodzielnie i niezwłocznie udać się do lekarza, jeśli tylko zaobserwujemy coś, co nas niepokoi.