Jakie badania warto wykonywać?

Jakie badania warto wykonywać?

Żyjąc w ciągłym pospiechu często zapominamy jak ważne jest nasze zdrowie i jak bardzo powinniśmy się o nie troszczyć każdego dnia. Z wizytą do lekarza nie powinniśmy udawać wyłącznie tylko wtedy gdy coś nas zaczyna boleć, bo wtedy może być już za późno i możemy spotkać się z nieprzyjemnymi konsekwencjami. Warto wykonywać rutynowe kontrole, by cieszyć się zdrowiem przez długi czas.

Wizyta u ginekologa – kiedy udać się po poradę?

Według badań trzy miliony Polek chodzi do ginekologa rzadziej niż raz do roku lub w ogóle, a aż 40% z nich nie widzi wcale takiej potrzeby. Wizyta u lekarza powinna być czymś naturalnym i gdy nic nam nie dolega i nie odczuwamy żadnego bólu, a także nie przechodziliśmy żadnej z chorób i nie jesteśmy genetycznie obciążeni np. rakiem piersi czy rakiem macicy wizyta kontrolna powinna odbywać się raz do roku.

Do ginekologa możemy udać się także gdy chcemy wybrać najlepsze zabezpieczenie przed niechcianą ciążą. Istnieje wiele alternatyw do używania prezerwatyw, jedną z nich jest antykoncepcja bez hormonów, która dla wielu z pań stanowi lepsze rozwiązanie niż branie tabletek, które mogą powodować wahania nastroju oraz złe samopoczucie.

Regularne badanie szyjki macicy

Regularne wykonywanie badań kontrolnych jest bardzo ważne. Jednym z nich na pewno jest badanie szyjki macicy. Do ich wykonania lekarz używa narzędzi jednorazowych tj. wziernik ginekologiczny. Badanie samo w sobie nie jest niczym przyjemny, ale pozwala stwierdzić czy pacjentka ma guzki, torbiele, owrzodzenia, nadżerki.

Jakie jeszcze badania warto wykonywać regularnie?

Nie tylko wizyta u ginekologa powinna być codziennością. Istnieje szereg badań, które powinniśmy wykonywać z odpowiednią częstotliwością, by mieć pewność, że nic nam nie dolega. Gdy mamy problemy z wadą serca lub z układem krążenia – kardiolog Wrocław przeprowadzi szczegółowe w tym kierunku badania, postawi diagnozę i zacznie leczenie.

Kolejnym z badań, które powinniśmy wykonywać średnio raz na dwa lata, jest profilaktyczne badanie moczu. Dostarcza ono wielu informacji na temat ogólnego stanu zdrowia organizmu. Ogólna morfologia krwi powinna być wykonywana raz do roku, tak samo jak badania określane jako próby wątrobowe. Kolejne z badań to sprawdzenie stanu tarczycy. Chora tarczyca jest często przyczyną wielu innych chorób, z którymi borykają się zwłaszcza kobiety. Warto odwiedzać regularnie swojego lekarza pierwszego kontaktu, by zaczerpnąć szczegółową wiedzę na temat każdych z wyżej wymienionych badań.