Jak zadbać o zdrowie psychiczne dzieci i rodziców?
W dzisiejszych czasach, problemy ze zdrowiem psychicznych i dobrym samopoczuciem nadal w wielu domach są spychane w kąt. Wizyta u psychoterapeuty jest tematem tabu, a przyznanie się do porażek czymś złym. Warto jednak pamiętać, że zdrowie psychiczne jest tak samo ważne, jak zdrowie fizyczne, i często te dwie sfery ściśle się ze sobą wiążą.
Dlaczego warto dbać o zdrowie psychiczne?
Stres, przemęczenie i problemy rodzinne prowadzą do wielu chorób, w tym chorób serca. Nadmierne obciążanie organizmu nieprzepracowanymi problemami sprawia, że większość osób podupada na zdrowiu fizycznym, czują się zmęczone, przygnębione, bezsilne. O zdrowie psychiczne dobrze jest dbać od najmłodszych lat, ponieważ problemy dorosłych bardzo często dotyczą też dzieci. W przypadku obniżonego nastroju, braku chęci do działania i trudności z podejmowaniem decyzji, można zgłosić się do terapeuty, który przepracuje z pacjentem jego problemy, nakieruje go na właściwe rozwiązania i pomoże w radzeniu sobie ze stresem.
Czym jest mutyzm wybiórczy?
Mutyzm wybiórczy, nazywany inaczej selektywnym, diagnozuje się u dzieci w wieku od 3 do 5 lat. Polega on na niemożliwości mówienia i komunikowania się z otoczeniem w wybranych przypadkach. Najczęściej dzieje się to wtedy, gdy dziecko musi wystąpić przed całą klasą lub zabrać głos w ważnej sprawie. Milczenie nie jest tu powiązane z innymi schorzeniami, zaburzeniem mowy, nieznajomością języka czy też nieumiejętnością komunikowania się. Dzieci chorujące na mutyzm wybiórczy mogą dziedziczyć przypadłość po rodzicach. Odczuwają silny lęk i stres w sytuacji, gdy muszą komunikować się z osobami nowymi lub większym gronem. Leczenie mutyzmu wybiórczego daje spore rezultaty w początkowej fazie i wiąże się z potrzebą wsparcia przez psychologa lub logopedę.
Jak radzić sobie z trudnościami w związku?
Relacje międzyludzkie są złożone i mogą się przekształcać. Jeżeli zauważymy, że w naszym związku coraz trudniej jest się nam dogadać z drugą osobą, możemy skorzystać z usługi psychoterapii małżeńskiej w Krakowie. Unikanie konfliktów i drażliwych tematów nie jest najlepszym rozwiązaniem. Niewyjaśnione problemy i niespełnione oczekiwania względem drugiej osoby w końcu wyjdą na wierzch. Psychoterapia ma na celu przywrócenie parom takiego funkcjonowania, w którym obie strony będą czuły się satysfakcjonująco. Na początku ustala się problem, by później dojść do przyczyn jego powstawania i w efekcie nauczyć się, jak go wyeliminować. Zniszczone relacje można odbudować, jeśli obie osoby tego chcą i postawić nowe, trwalsze fundamenty związku.