Jak wybrać odpowiedni szampon do włosów?

Jak wybrać odpowiedni szampon do włosów?

Każdy z nas marzy o pięknych, zdrowych i lśniących włosach, bo przecież są one wizytówką człowieka. Dodają pewności siebie, a także podkreślają naturalne rysy twarzy. Jednak nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że dzisiejsze nowoczesne formuły szamponów, nie pełnią już tylko funkcji myjącej, ale także pielęgnują i mogą pełnić wiele różnych zadań. Odpowiednio dobrany szampon do aktualnych potrzeb włosów, może zdziałać cuda.

Rodzaje szamponów

Przy wyborze odpowiedniego środka myjącego, należy zastanowić się, czego potrzebują włosy. Na rynku dostępnych jest bardzo wiele wariantów jak np. nawilżające, przeciwłupieżowe, oczyszczające, regenerujące, nabłyszczające, do włosów farbowanych, kręconych, suchych, cienkich i przetłuszczających. Na początku trzeba stwierdzić, jaki mamy rodzaj włosów, czy są proste, a może kręcone, a także określić ich strukturę, czyli stopień porowatości. Warto wziąć także pod uwagę, na jakie czynniki zewnętrzne są wystawiane, czy często są poddawane zabiegom stylizacyjnym, a także czy są farbowane. Istotny jest także stan skóry głowy, który ma znaczący wpływ na kondycję włosów.

Wrażliwa i problematyczna skóra głowy

Przede wszystkim, aby odpowiednio zadbać o włosy, skóra głowy musi być w dobrej kondycji. Często borykamy się z takimi problemami, jak swędzenie, pieczenie, uczucie dyskomfortu, co może prowadzić do następnych problemów, takich jak łupież, nadmierne wypadanie włosów czy też przetłuszczanie. Warto skupić się na tym, by wybierane szampony do włosów, były łagodne i delikatne o działaniu łagodzącym. Dobrze jest wybierać produkty zawierające panthenol oraz aloes, który łagodnie oczyszcza, nawilża skórę głowy i łagodzi podrażnienia. Powinien także mieć działanie przeciwzapalne, aby zapewnić równowagę skóry. Należy unikać produktów, które mają w składzie siarczany, silikony oraz SLS i SLES. Te ostatnie to intensywne detergenty o silnym działaniu, które mogą działać drażniąco i wzmagać uczucie swędzenia i pieczenia.

Jakie funkcje powinien pełnić dobry szampon?

Powinien przede wszystkim oczyszczać z zanieczyszczeń, czyli z potu, złuszczającego się naskórka, a także z pozostałości kosmetyków do stylizacji. Niezależnie od tego, jaki wybierzemy, musi on pielęgnować, odżywiać i nawilżać, aby przygotować włosy do kolejnych etapów pielęgnacji, pomagając przy tym wnikać składnikom aktywnym. Dobrze dobrany, oczyści ujścia gruczołów łojowych, przez co przywróci skórze jej naturalną warstwę lipidową. Aby szampon dobrze spełniał swoje funkcje, należy także przestrzegać zasad poprawnego mycia, a także pamiętać o dokładnym spłukaniu produktu.