Jak usunąć pleśń z łazienki?

Jak usunąć pleśń z łazienki?

Różowy lub pomarańczowy odcień fugi prysznicowej, lub innych części łazienki może być pozostałością po mydle i szamponie, ale może to być pleśń. Pleśń jest nieestetyczna i może powodować problemy zdrowotne. Jak sobie z nią radzić?

Co powoduje pleśń pod prysznicem?

Serratia marcescens i Aureobasidium pullulans to najczęstsze bakterie powodujące pleśń w łazience. Te unoszące się w powietrzu gatunki bakterii uwielbiają wilgotne środowiska, takie jak prysznice, gdzie żywią się minerałami i osadami tłuszczowymi w pozostałościach mydła i szamponu. Te same warunki mogą powodować pleśń na muszlach klozetowych, podłogach i umywalkach, więc jeśli znajdziesz różową pozostałość pod prysznicem, często znajdziesz ją w innych częściach łazienki.

Zagrożenia zdrowotne pleśni

Jeśli zauważysz różową pleśń, nie ignoruj ​​jej, ponieważ nie jest tak niebezpieczna jak czarna pleśń. Ponieważ różowa pleśń jest bakterią, nadal może przyczyniać się do różnych problemów zdrowotnych, takich jak wirusy, grzyby i inne zarazki. Pleśń i bakterie mogą stanowić większy problem zdrowotny dla osób starszych, dzieci i osób z osłabionym układem odpornościowym.

Oto lista typowych zagrożeń dla zdrowia związanych z bakteriami wywołującymi mączniaka różowego:

  • Problemy z oddychaniem
  • Problemy żołądkowo-jelitowe
  • Zakażenie ran lub owrzodzeń
  • Zatrucie krwi
  • Zapalenie płuc
  • Infekcje dróg moczowych i pęcherza moczowego

Nie pozwól, aby różowa pleśń wpłynęła na zdrowie Twojej rodziny, bardziej niż powinna. Jak w przypadku każdego zagrożenia dla zdrowia, bardzo ważne jest, aby zająć się problemem natychmiast, zanim stanie się on większym zagrożeniem.

Bezpieczne usuwanie pleśni

Możesz usunąć pleśń powierzchniową  w łazience ciągu kilku minut za pomocą roztworu wybielacza lub wodnego środka do czyszczenia pleśni, jako jednego ze sposobów usuwania pleśni. Hurtownia chemii to miejsce, gdzie bez problemu dostaniesz takie środki. Ale często pleśń rośnie i rozprzestrzenia się w miejscach, których nie zauważasz, dopóki nie zauważysz plam na powierzchni, nie poczujesz papkowatej płyty gipsowo-kartonowej lub nie wykryjesz zapachu stęchlizny. Jeśli musisz usunąć koncentrację pleśni lub wykonać jakiekolwiek usuwanie czarnej pleśni obejmującej więcej niż kilka metrów kwadratowych, gdzie stęchły zapach jest silny lub gdzie znajdują się rozległe uszkodzenia wody, zalecamy podjęcie specjalnych środków ostrożności. Chcesz nie tylko uniknąć zanieczyszczenia reszty domu, ale także uchronić się przed wdychaniem wysokich stężeń zarodników i lotnych związków organicznych.