Jak rozplanować sprzątanie dużego domu?

Jak rozplanować sprzątanie dużego domu?

O porządek w domu należy dbać każdego dnia. Jednak nie jest to ulubiona czynność każdego z nas, dlatego sprzątanie, zwłaszcza dużego domu warto rozplanować. Gdy mieszkanie jest niedoczyszczone lub zwlekamy zbyt długo z pozbyciem się plam, czy różnego rodzaju zacieków, możemy mieć problem z ich wyczyszczeniem. Dlatego tak ważne jest regularne robienie porządków. Jak i czym sprzątać duży dom? O tym przeczytasz w poniższym artykule, zapraszamy do lektury!

Odpowiednie środki czystości to podstawa

Przy sprzątaniu domu, bardzo ważne jest użycie odpowiednich środków czystości. Bez nich nie poradzimy sobie z uciążliwymi zabrudzeniami, nie sprawimy, że płytki będą lśniły, czy drewniane meble się błyszczały. Dlatego też podstawą w planowaniu, jest stworzenie listy zakupów, na której znajdą się niezbędne chemikalia. Gdzie zrobić takie zakupy? Hurtownia chemii gospodarczej, to miejsce gdzie kupimy wszystkie niezbędne produkty od najlepszych producentów na rynku. Ponadto takie miejsca oferują naprawdę szeroki wybór środków czyszczących, w bardzo konkurencyjnych cenach.

Działaj według harmonogramu

By być konsekwentnym w działaniu najlepiej stworzyć harmonogram według, którego będziemy robić porządki. Takie czynności jak ścielenie łóżka, czy mycie naczyń,  powinniśmy wykonywać każdego dnia. Natomiast mycie okien, podłóg, ścieranie blatów w kuchni czy szorowanie prysznica, powinny być rozpisane na każdy dzień tygodnia. W planie działania warto uwzględnić dwa dni wolnego (np. sobota oraz niedziela), by ten czas przeznaczyć na relaks i odpoczynek. W sprzątanie powinniśmy zaangażować wszystkich członków rodziny, wtedy pójdzie nam o wiele szybciej. Przy odpowiedniej muzyce oraz z pozytywnym nastawieniem, takie czynności wykonuje się o wiele bardziej przyjemnie.

Sprzątanie domu – krok po kroku

W sprzątaniu domu najważniejsza jest systematyczność. Możemy robić to małymi kroczkami, poświęcając np. pół godziny dziennie od poniedziałku do piątku na grobne porządki. Raz na trzy tygodnie zaplanować mycie okien, a raz w tygodniu wyszorować wszystkie lustra. Dzięki specjalnej liście, na której będziemy odhaczać wykonane czynności, sprzątanie będzie o wiele prostsze i na pewno przyjemniejsze. Bardzo ważne jest, by do wszystkich zadań odpowiednio się przygotować, kupując ściereczki, gąbki, mop. Ważna jest również jakość środków czyszczących, powinniśmy wybrać produkty od sprawdzonych producentów, które cieszą się popularnością wśród konsumentów na całym świecie. Możemy również wypróbować własnoręcznie robione płyny do czyszczenia np. na bazie octu.