Jak prawidłowo dbać o skórę problematyczną?
Osoby cierpiące na przewlekłe schorzenia skórne, takie jak np. trądzik różowaty czy świerzb, wiedzą, jak ważne jest dbanie o prawidłowy stan chorobowo zmienionej skóry. Odpowiednia pielęgnacja pozwala koić i łagodzić nieprzyjemne dolegliwości, takie jak swędzenie, pieczenie, zaczerwienienie i pękanie.
Jak dbać o skórę na co dzień?
Niezależnie od tego, czy cierpimy na wyżej wymienione schorzenia, czy po prostu staramy się unikać uszkodzeń naskórka, warto znać kilka sposobów na odpowiednią pielęgnację ciała każdego dnia. Pierwszą i najważniejszą zasadą, zwłaszcza w okresie letnim będzie niewystawianie skóry na działanie promieni słonecznych bez odpowiednich filtrów. Skóra, która nie jest pokryta filtrem, może być narażona na poparzenia i wysuszanie. Dodatkowo środki myjące powinny być delikatne, tak, aby nie uszkadzały naskórka podczas kąpieli. Również podczas wycierania nadmiaru wody, warto pamiętać o delikatnym osuszaniu, a nie szorowaniu ciała. Dla dobrego nawodnienia poleca się także picie w ciągu dnia odpowiedniej ilości wody i nawilżanie skóry kremami dostosowanymi do jej rodzaju.
Co pomoże w walce ze świerzbem?
Świerzb to choroba zakaźna, która może dotykać ludzi w różnym wieku. Najczęściej do zakażenia dochodzi na skutek nieodpowiedniej higieny ciała i złych warunków mieszkaniowych. Zarazić można się podczas bezpośredniego kontaktu z osobą chorą, dlatego tak ważne jest, aby przy pierwszych objawach wdrożyć leczenie. Preparaty na świerzb nie tylko łagodzą dolegliwości, ale również zapobiegają rozprzestrzenianiu się pasożytów na inne części ciała, ubrania, i rzeczy, z którymi chory ma styczność. Warto pamiętać o dokładnej dezynfekcji specjalnymi środkami, która z łatwością zabija pasożyty i hamuje ich rozwój. Mimo że świerzb jest nieprzyjemną dolegliwością, szybkie wdrożenia leczenia daje pozytywne skutki i pomaga chorym wrócić do normalności.
Trądzik różowaty - jak łagodzić objawy?
Trądzik różowaty to przewlekła i bardzo złożona choroba skóry. Charakteryzuje się zmianami na twarzy, takimi jak: zaczerwienienie, krostki, grudki i guzki. Osoby chorujące na tę przypadłość mogą mieć zaostrzone objawy lub być akurat w stanie remisji. Przyczyn tego stanu jest wiele, a do najczęstszych z nich zalicza się: zaburzenia hormonalne, podłoże genetyczne, zmianę temperatur, alkohol, działanie promieni słonecznych, podłoże łojotokowe, przyjmowanie leków oraz nieodpowiednia pielęgnacja skóry. Dobrym sposobem na łagodzenie zmian na skórze będzie krem na trądzik różowaty. Złagodzi on powstałe zmiany i utrzyma skórę w dobrej kondycji, aby zapobiegać nawrotom trądziku.