Czym zajmuje się podolog i jak nim zostać?

Czym zajmuje się podolog i jak nim zostać?

Podologia jest dziedziną medycyny, która zajmuje się profilaktyką, badaniem, diagnozowaniem oraz leczeniem chorób stóp. W Polsce, ta dziedzina do niedawna była jeszcze dość mało znana, natomiast zagranicą zawód ten cieszy się ogromnym uznaniem. Czym zatem dokładnie zajmuje się podolog oraz jak zacząć wykonywać ten zawód?

Czym zajmuje się podolog?

Podolodzy współpracują z wieloma innymi lekarzami, takimi jak dermatolodzy, chirurdzy, czy fizjoterapeuci. Bowiem schorzeń stóp może być wiele, podolog powinien znać podstawy z wymienionych dziedzin. Praca podologa polega na wykonywaniu przeróżnych zabiegów, które poprawiają kondycję i wygląd stóp. Wiąże się to z usuwaniem brodawek, odcisków, zgrubień pojawiających się na skórze stóp oraz skracaniu nieprawidłowo rosnących paznokci. Podolog będzie pomocny w leczeniu grzybicy stóp oraz paznokci oraz nadpotliwości. Zajmuje się również leczeniem haluksów oraz zniekształceniami palców. To nie wszystkie czynności, z którymi ma do czynienia podolog. Biorąc pod uwagę powyższe, jest to zawód, który wymaga ogromnej wiedzy, która pomoże w prawidłowym diagnozowaniu pacjentów.

Jak zostać podologiem?

W Polsce zawód podologa jest obecnie nieklasyfikowany jako zawód medyczny, a traktowany jest bardziej jako dziedzina kosmetologii. Jednak biorąc pod uwagę fakt, iż dziedzina ta prężnie się rozwija, być może w niedalekiej przyszłości ulegnie to zmianie. Aby zostać podologiem, należy odbyć kursy i szkolenia podologiczne, które przygotują nad do wykonywania tego zawodu. Podczas szkoleń zdobędziemy niezbędną wiedze w zakresie tej dziedziny. Warto jednak pamiętać, że praktyczną wiedzę uzyskamy  pracując pod czujnym okiem doświadczonej osoby. Zakres usług podologicznych jest ogromny, dlatego powinniśmy zastanowić się nad tym, jakie kursy okażą się w naszym przypadku najlepsze. Konieczne może okazać się również odbycie szkoleń odnośnie sprzętu, którego używa się podczas zabiegów podologicznych.

Gdzie pracuje podolog?

Osoby, które ukończyły kursy oraz szkolenia z zakresu podologii, określające, że posiadają wiedzę oraz niezbędne umiejętności do wykonywania tego zawodu mogą szukać pracy między innymi w gabinetach kosmetycznych, medycznych, sanatoriach czy ośrodkach SPA. Wiele osób jednak decyduje się na prowadzenie działalności gospodarczej oraz własne gabinety podologiczne.

Zawód podologa wymaga ogromnej wiedzy z wielu dziedzin medycyny. Jest to zawód przyszłościowy, który obecnie prężnie się rozwija. Kursy i szkolenia uprawniają do wykonywania tego zawodu, co pozwala na szybkie rozpoczęcie pracy.