Co warto wiedzieć o suchym kaszlu w przypadku niemowląt?
Suchy kaszel, który pojawia się nagle, często jest powodem do niepokoju. Zwłaszcza gdy dotyczy on niemowląt. Nic więc dziwnego, że rodzice pragną wiedzieć w tej kwestii, jak najwięcej i umiejętnie rozpoznawać przyczyny kaszlu, oraz odróżniać kaszel suchy od kaszlu mokrego. Ważne jest także to, aby wiedzieć, w jaki sposób reagować, gdy się pojawi i kiedy niezbędna będzie wizyta u lekarza.
Jakie mogą być przyczyny kaszlu u niemowląt?
Wbrew pozorom kaszel u niemowląt nie zawsze spowodowany jest stanem zapalnym dróg oddechowych. Możliwych przyczyn jest naprawdę sporo i warto mieć ich świadomość. Często kaszel w przypadku niemowląt pojawia się, wtedy gdy dojdzie do reakcji alergicznej. Organizm niemowlęcia jest jeszcze bardzo delikatny, przez co wystarczy nawet niewielki kontakt z alergenem. Przyczyną kaszlu może być także ciało obce, które utknęło w drogach oddechowych. W takim przypadku reakcja musi być natychmiastowa. Czasem dziecko reaguje kaszlem również przy zmianach otoczenia, gdy występuje reakcja stresowa. Niemniej jednak w takim przypadku kaszel trwa krótko i mija samodzielnie.
Jak odróżnić kaszel suchy od kaszlu mokrego?
Dla wielu rodziców jest to prawdziwym problemem. Skąd wiedzieć, że ma się do czynienia z kaszlem suchym, a nie kaszlem mokrym? Przede wszystkim kaszel suchy pojawia się na początku infekcji i zazwyczaj maksymalnie w ciągu kilku dni przechodzi w kaszel mokry. Dodatkowo kaszel suchy jest dość charakterystyczny. Przede wszystkim taki kaszel u niemowląt jest bardzo męczący, ze względu na to, iż dziecko nie ma wydzieliny, którą mogłoby wykrztusić. To dlatego ten rodzaj kaszlu jest szczególnie męczący rano i wieczorem, przez co utrudnia również zasypianie lub wybudza w ciągu nocy ze snu.
Jak ulżyć dziecku, gdy pojawia się kaszel suchy?
Kaszel suchy potrafi być wyjątkowo męczący. To dlatego warto szukać sposobów na to, aby przynajmniej trochę zminimalizować ten kaszel u niemowląt i przynieść dziecku ulgę. Najlepszym rozwiązaniem, zwłaszcza na początku, z całą pewnością będzie odpowiednie nawilżenie powietrza. W tym przypadku zainwestować można w specjalne urządzenie nawilżające, albo na kaloryferze pozostawić wilgotną ściereczkę, która także zmiękczy powietrze i ułatwi swobodne oddychanie. Jeśli kaszel nie minie po kilku dniach, albo wręcz będzie przybierał na sile, wtedy na pewno najlepszym i najrozsądniejszym rozwiązaniem będzie udanie się do lekarza, który wykryje przyczyny kaszlu i podpowie, co dalej robić.